aaaaa

Prioriteti i Kvaliteti

Kada vozač kamiona traži posao, postoje nekoliko ključnih stvari koje mu zaista znače: plata, poštovanje radnih pravila, slobodno vreme, rad u noćnim smenama, vrsta tereta (da li je to cisterna, cerada, hladnjača) i tako dalje…

Pogledajmo nekoliko primera:

  • Ima vozača u špediciji koji su spremni raditi za manju platu ako im je omogućen rad po sistemu 3/1.
  • Drugi, pak, preferiraju rad po sistemu 9/3, ali uz što veću platu.
  • Dosta vozača ne želi špediciju, već žele da svaki dan budu kući, imaju fiksno radno vreme i rade u lokalu.
  • Postoje i ekstremi koji su spremni da voze na nekoliko kartica kako bi napravili što veću kilometražu. (Napomena: Ovakav način rada je protivzakonit i rizikujete svoj i tuđi život!)

Moraš da odlučiš koji su tvoji prioriteti, kako bi pravio kompromise, jer ćeš teško pronaći idealnu kompaniju.

Koji su tvoji kvaliteti?

Moraš u potpunosti da poznaješ sve svoje kvalitete i veštine, a zatim ih izneseš sa dozom samopouzdanja. 


Bilo da poseduješ bogato radno iskustvo, odlično vladaš engleskim ili nemačkim jezikom, poseduješ sertifikate poput koda95 i Adr-a, poseduješ pasos Eu – sve su ovo aduti koje možeš koristiti u pregovorima.


Ukoliko tražiš bolje uslove na osnovu svojih kvaliteta bićeš na nišanu poslodavca koji će jedva čekati tvoju grešku. Nemoj preterivati kada iznosiš svoje kvalitete, budi realan!

ZA POČETNIKE:
Ako si početnik, pametno je biti oprezan, jer je malo firmi koje zapošljavaju početnike. O tome kako treba pregovarati kao početnik pročitajte ovde (Kako pregovarati kao početnik)

Budi informisan

Više nije dovljno samo biti dobar vozač kamiona, vozač danas mora biti informisan. Sigurno si video na društvenim mrežama kako se vozači hvale velikim platama u inostranstvu, da li su te plate realne? Vrlo često ne ali svakako da ima vozača koji znaju svoj posao i na osnovu svojih kvaliteta dobijaju bolje uslove. Sa druge strane mnogo vozača kada traži posao iz neznanja i straha prihvataju prvu ponudu koja je i često najgora, jer poslodavci svesno ostavljaju mesta za pregovore, a vozači to ne koriste.

Ukoliko hoćeš veću palatu moraš biti informisan! Zato pogledaj (kolike su plate vozača kamiona u zemljama Evrope.)

Koraci u Traženju Posla

Kada jasno definišeš svoje prioritete i kvalitete, treba da pronađeš poslodavce. Naš savet je da izbegavaš agencije i posrednike, jer nećeš imati dovoljno prostora za pregovore. Osim toga, postoji i rizik od prevare. Više o tome kako agencije i posrednici obmanjuju vozače kamiona možeš pročitati ovde

Sam pronađi poslodavce, i sam odlučuj o svojoj karijeri. To danas možeš uraditi lako u ovih 5 koraka:

  1. Pretraga Oglasa
    Za brzu pretragu poslova vozača kamiona, koristi portal PosloviVozača.com. Ukucaj bilo koji grad u Evropi i kategorije koje poseduješ i dobićeš odmah rezultate aktivnih oglasa na koje možeš lako da se prijaviš i sam pregovaraš sa poslodavcima, bez agencija.
  2. Izbor Poslodavca:
    Naš savet je da pronađete više transportnih kompanija gde ćete aplicirati kako bi na kraju izabrali najbolju opciju.
  3. Provera Poslodavaca:
    Kada pronađeš nekoliko kompanija za koje bi voleo da radiš, raspitaj se kod kolega i na internetu o kompaniji. Budi oprezan, jer ima dosta lažnih recenzija kako pozitivnih tako i negativnih. O tome kako da proverite poslodavce detaljno smo pisali ovde.
  4. Apliciranje za posao vozača kamiona:
    Nakon što si izabrao i proverio par kompanija, pošalji im svoj CV na mail, takodje preko platforme PosloviVozaca.com možeš aplicirati direktno kod poslodavca bez CV-ja.
  5. Kontakt sa Poslodavcem:
    Nakon slanja CV-ja ili prijave poslodavci će vas kontaktirati. Ukoliko ste aplicirali za rad u inostranstvu u većini slučajeva sve ćete dogovarati preko telefona.

Pregovaranje

Želiš bolje uslove? Traži ih inače ih nećeš dobiti!
U narednim redovima, delimo nekoliko ključnih pravila koja moraš zapamtiti ako hoćeš veću platu. Hajde da ih zajedno prođemo.
Sa većinom kompanija imaćete 2 razgovora u praksi bi to izgledalo ovako.

Prvi razgovor:

Prvi kontakt sa poslodavcem uglavnom služi za upoznavanje. Budite opusteni i samouvereni.

  • Predstavite se – Iznesite sve o sebi, koje kategorije imate, gde ste radili, koliko dugo ste radili, da li imate taho karticu, kod95, adr itd… napominjemo bez preterivanja!
  • Saznaj sa kim pregovaras – Ukoliko pregovaraš sa agencijom moraš uzeti podatke agencije tu spada ime, pib ili matični  broj agencije, kako bi se uverio da agencija stvarni postoji. Ovde možeš proveriti da li je agenicija registrovana za zapošljavanje. Kloni se neregistovanih agencija i lažnih posrednika.
  • Saznaj sto više o firmi– Sistem rada, relacije koje ćeš voziti, da li se radi noću, da li se vozi regula, da li imaš posla oko utovara/istovara, vrsta kamiona (cerada, hladnjaca, cisterna itd…),  ukoliko se radi inostranstvo da li je potreban strani jezik, da li se potpisuje ugovor… Nemojte postavljati previše pitanja, pitanja moraju biti smislena, postavite samo ono što je vama stvarno najbitnije. Na ovaj način pokaziješ ozbiljnost, da poznaješ posao i zainteresovanost za traženu poziciju.
  • Na prvom sastanku nikada ne pričaš o plat Čak i ako poslodavac sam započne tu temu, saslušaj ga ali ne otkrivaj da li si zadovoljan platom ili ne. Kao što smo već rekli to, je prva ponuda koja u 90% slučajeva nije konačna tako da je jednostavno ignorišite.
  • Ne donosi odluku– Nikada na prvom razgovoru nemoj da pristaješ ili obećavaš bilo šta već traži vremena da razmisliš, ma koliko bili dobri uslovi, zahtevaj vremena da razmisliš!
  • Posavetujte se sa prodicom– Posavetujte se sa porodicom i razmislite dobro o uslovima da li vam odgovaraju ili ipak to nije posao za vas.

Drugi razgovor:

Uslovi ti odgovaraju, sada je vreme da pregovaraš o plati.

Nema tu mesta za preveliku pohlepu, ali isto tako ne želiš da ti se desi da prihvatiš manje novca nego što zaista zaslužuješ. A onda tu dolazi i ta tanka linija – ne želiš izgledati kao da je jedini razlog zbog kojeg si tu upravo taj novac. Poslodavci to obično ne gledaju baš blagonaklono.

  • Pred drugi razgovor morate da znate kolike su prosecne plate u zemlji u kojoj se nalazi firma sa kojom pregovaraš.
  • Zapamtite, budući poslodavac nije vaš protivnik, budite opusteni u razgovoru.
  • Ukoliko vam svi uslovi iz prvog razgovora odgovarju recite to poslodavcu, i recite da bi ste voleli da postanete deo kompanije, kao i da bi ste želeli da čujete detalje o plati.
  • Pažljivo saslušajte poslodavca dok priča o plati.
  • Pitajte na koliko ste prijavljeni! Ne želite da imate prijavu 450€ jer ćete imati malu penziju.
  • Ukoliko vam nešto nebude bilo jasno, slobodno pitajte da vam bolje objasne.
  • Kada ste saznali platu na scenu stupate vi.

Ukolko plata nije zadovoljavajuća
Smatrate da plata nije zadovoljavajuca ostanite mirni i staloženi. Zapamtite niste došli da se svađate.
Recite jasno, konkretno i  bez mnogo uvijanja poslodavcu visinu plate sa kojim bi ste bili zadovoljni ali budite realni i bez preterivanja. (ovde možete videti prosečne plate)

Ukoliko vam plata odgovara
Zatražite da dobijete sve napismeno to može biti deo ugovora o radu ili neformalna dokumentacija sa jasno navedenim imenom firme pečatom i potpisom poslodavca.